Nedostatok spánku je prepojený s priberaním. V tele, ktorému sa odoprie spánok sa naruší činnosť hormónov, sa spomalí metabolizmus a telo zatúži po väčšom množstve jedla. Nová štúdia v PLOS One teraz ukázala, koľko centimetrov pásu pridá prebdená noc. Výskumníci z Inštitútu kardiovaskulárnej a metabolickej medicíny v Leedse študovali na skupine dobrovoľníkov vzťah medzi dĺžkou spánku a ďalšími vyčísliteľnými faktormi.
Zamerali sa na obvod pásu, krvný tlak, lipidy, glukóua, hormóny štítnej žľazy a ďalšie významné zložky metabolického profilu človeka. Vzorku tvorilo cez 1 600 obyvateľov Británie vo veku od 19 do 65 rokov. Ľudia, ktorí každú noc spali v priemere šesť hodín, mali v páse približne o 3 centimetre viac ako tí, ktorí spali deväť hodín. S kratším spánkom rástla aj hmotnosť účastníkov štúdie. Vzťah medzi spánkom a menším pásom ako aj nižším indexom telesnej hmotnosti (BMI) sa zdal byť takmer lineárny.
Výsledky sa prekvapivo nezhodujú s predošlými štúdiami. Tie tvrdili, že problémy s hmotnosťou môže spôsobovať aj pridlhý spánok. Nová štúdia naopak uvádza, že obvod pása a BMI sú najnižšie v prípade ľudí s 12-hodinovým spánkom.
Hoci sa ukázalo, že u podpriemerných spáčov bolo riziko nadváhy či obezity vyššie, nedá sa povedať presne koľko času by mali ľudia denne prespať. „Množstvo potrebného spánku sa u ľudí líši, no zdravotníci v prípade dospelých odporúčajú rozsah medzi siedmymi a deviatimi hodinami,“ uviedla výskumníčka Laura Hardieová v tlačovej správe k štúdii.
Vzťah medzi spánkom a hmotnosťou si vedci vysvetľujú dvojicou hormónov, ktoré telu signalizujú kedy má jesť a kedy spať. Kratší spánok narúša ich rovnováhu a ľudia majú väčšiu tendenciu jesť. Väčšie množstvo potravy v spojení s pomalším metabolizmom spôsobí, že kilá začnú pribúdať. Britskí výskumníci objavili aj iný významný rozdiel medzi ľuďmi, ktorí mali dostatočné a nedostatočné množstvo spánku. Kratší spánok pravdepodobne súvisí so zníženou hladinou HDL, čiže takzvaného dobrého cholesterolu v krvi. Nedostatok spánku by tak mohol zvyšovať riziko vzniku obezity a cukrovky 2. typu.