Slovenská republika sa nezúčastnila na inaugurácii staronového prezidenta Venezuely Nicolása Madura 10. januára, čím jasne signalizovala, že nepovažuje tamojšie prezidentské voľby za legitímne a demokratické. Poslancom Národnej rady SR to počas parlamentnej Hodiny otázok odkázal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
„SR ako súčasť Európskej únie považuje Národné zhromaždenie na čele s Juanom Guaidóm za legitímny orgán demokraticky zvolených zástupcov ľudu Venezuely. SR považuje vyhlásenie demokratických volieb za jedinú udržateľnú cestu zo súčasnej politickej slepej uličky a hlbokej spoločenskej krízy vo Venezuele,“ napísal Lajčák.
Podľa neho Slovensko považuje v súlade s politikou EÚ za dôležité, aby bol stanovený konkrétny časový rámec, v akom by Madurova administratíva vyhlásila nové transparentné prezidentské voľby.
„Ak k tomu nepríde v najbližších dňoch, EÚ podnikne potrebné kroky. Jednou z možností je aj otázka uznania Juana Guaidóa za prezidenta, respektíve legitímneho partnera EÚ,“ uzavrel Lajčák. Medzitým Európsky parlament uznal Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuelskej bolívarovskej republiky.
Europoslanci zároveň vyzvali vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicu Mogheriniovú a členské štáty EÚ, aby preukázali jednotu a takisto uznali Guaidóa za jediného legitímneho dočasného prezidenta Venezuely. A to až do vyhlásenia “nových slobodných, transparentných a dôveryhodných prezidentských volieb, ktoré by v krajine obnovili demokraciu”.
Na Lajčákove výroky reagoval podpredseda Komunistickej strany Slovenska (KSS) a občiansky aktivista Jalal Suleiman, ktorý zdôraznil, že Nicolás Maduro bol legitímne zvolený za prezidenta Venezuely za dohľadu zahraničných pozorovateľov, ktorí označili voľby za regulárne. “Išlo vyslovene o slobodnú voľbu venezuelského ľudu,” povedal v stanovisku pre portál napalete.sk.
Suleiman tiež ministrovi zahraničných vecí pripomenul, že Juan Guaidó je samozvaným prezidentom a jeho uznanie zo strany EP i SR je podvodom a zasahovaním do vnútorných záležitostí suverénnej krajiny. “Na základe akých kritérií si dovoľuje minister Lajčák zdôvodniť svoje vyhlásenie? Azda na základe postoja Bruselu a Washingtonu?” opýtal sa podpredseda KSS.
“Toto ministerstvo už dávno prestalo byť slovenským – stalo sa z neho Lajčákovo ministerstvo zahraničných vecí. KSS dôrazne odsudzuje bezohľadný zásah USA a ich spojencov vo Venezuele, ktorí podporujú rozvrat krajiny a adresujú legitímne zvolenému vedeniu vojenské hrozby.
Takisto sa nám prieči servilná politika Lajčákovho ministerstva a jeho brutálna diplomatická intervencia do záležitostí, týkajúcich sa striktne zvrchovaného juhoamerického štátu,” tlmočil Suleiman stanovisko jeho strany.
“Bezcitné kroky imperialistických centier najmä zo strany USA a EÚ sú čoraz intenzívnejšie. Príkladom je USA a Západom organizovaná podpora politických prevratov ústiacich do občianskych vojen, označovaných ako Arabská jar. Najnovšie sa rovnaký scenár črtá vo Venezuele.
Medzinárodný mier je v akútnom stave ohrozenia. Preto v KSS opovrhujeme servilnou politikou Lajčákovho ministerstva, ktorá nie je ničím iným, len kópiou politiky EÚ a USA. Vyzývame slovenských občanov, aj tých, ktorí sa považujú za ‘slušných’, aby vyjadrili odpor a dištancovali sa od takejto formy ‘pučistickej diplomacie’”, uzavrel svoje stanovisko Jalal Suleiman.