V Národnej rade SR pokračuje diskusia k návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona. Písomne prihlásených je ešte približne 40 rečníkov, po nich sa budú môcť hlásiť poslanci ústne. Diskusii počas celého rokovania dominujú vyjadrenia opozície, ktorá tvrdí, že takéto závažné zmeny by mali prejsť riadnou diskusiou a legislatívnym procesom.
Poslanci z opozície kritizovali zmeny trestných sadzieb pri majetkovej trestnej činnosti, zámer zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry aj ďalšie ustanovenia novely. Viacerí upozornili aj na riziko, že zmeny ohrozia čerpanie eurofondov. Tvrdia, že novelizácia môže ohroziť vyšetrovanie a postihovanie machinácií s európskymi zdrojmi. Apelovali preto na riadnu diskusiu.
Tamara Stohlová z PS poznamenala, že znižovať by sa mali trestné sadzby tam, kde máme trestnú činnosť pod kontrolou a nie v najvypuklejších prípadoch, ako to podľa nej robí predložená novela. Poslanec Branislav Gröhling za SaS zasa tvrdil, že zo skráteného legislatívneho konania urobila súčasná vláda pravidlo na ochranu svojich ľudí.
Peter Stachura z KDH pripomenul, že ľudí trápia problémy v zdravotníctve, školstve a iných sektoroch. Mrzí ho, že vláda aktuálne v skrátenom konaní mení niečo, čo funguje relatívne dobre. Poukázal pritom na viaceré kauzy, týkajúce sa nominantov predošlých vlád Smeru-SSD. Upozornil na riziko ohrozenia dôvery občanov v právny štát.
V pléne vystúpil opozičný poslanec za PS Marek Lackovič, ktorý vláde Roberta Fica odkázal, že zmeny trestných kódexov sa v demokratickom, právnom a riadne fungujúcom štáte pripravujú niekoľko týždňov, mesiacov či rokov. Zmena trestnej politiky podľa neho potrebuje čo najširšiu celospoločenskú zhodu.
V rozprave k skrátenému legislatívnemu konaniu k vládnej novele Trestného zákona vystúpil aj jej predkladateľ, minister spravodlivosti Boris Susko. Počas svojho vystúpenia odpovedal na viaceré pripomienky, ktoré mu opoziční poslanci vytkli. Ako uviedol, opoziční poslanci vo svojich vystúpeniach často zavádzajú.
Susko pripomenul, že o zmene trestov sa na Slovensku diskutuje už dva roky, keďže novelu Trestného zákona či Trestného poriadku v minulosti pripravila exministerka spravodlivosti Mária Kolíková a exminister spravodlivosti Viliam Karas.
„Táto novela filozoficky vychádza z tejto diskusie, kde pripravené novely do legislatívneho procesu riešili taktiež znižovanie trestných sadzieb, aj keď inak. Taktiež riešili zmeny v trestnom procese. Argumenty, že tu neprebiehala k danej téme nijaká odborná diskusia sú klamstvom,“ tvrdí Susko.
Minister spravodlivosti ďalej obhajoval aj návrh na zrušenie ÚŠP. Tvrdí, že dôkazov, keď súčasná koalícia poukázala na zlyhanie tejto inštitúcie v minulom volebnom období bolo toľko, že sa nedajú zosumarizovať do jedného materiálu. Podľa Suska sa špeciálna prokuratúra stala zaujatým orgánom, čo nie je možné opraviť ani personálnymi zmenami.
Susko sa nazdáva, že návrh na prijatie novely v skrátenom legislatívnom konaní je na mieste, najmä v súvislosti so zmenami o nezákonnej a nedôvodnej väzbe. Susko vysvetlil, že podaktorí boli v nezákonnej väzbe aj niekoľko mesiacov.
„Po prepustení obvineného z väzby, ktorý bol niekedy nezákonne i dlhšie obdobie vo väzbe, ako mal byť, ho rovno pred väznicou opäť zadržali a opätovne bol podaný návrh na väzbu s vymyslenými skutkami ako dôvodmi na väzbu. Na toto existujú dôkazy v konkrétnych konaniach,“ uviedol a dodal, že takouto nezákonnou väzbou boli hrubo porušované ľudské práva.