Približne tretina potravín, teda asi 1,3 miliardy ton, skončí každý rok v odpade. Najviac pritom plytváme ovocím a zeleninou. Istá švédska firma sa rozhodla plytvanie obmedziť a ovocie určené na vyhodenie zachrániť.
Jablká, ktoré mali skončiť v odpade, čaká vďaka firme Rescued Fruits zo švédskeho Helsingborgu iný osud – premena na ovocnú šťavu či džem. „Snažíme sa vyriešiť problém s plytvaním. V odpade dnes končí až 30 percent všetkého vyprodukovaného ovocia,“ tvrdí výkonná riaditeľka firmy Cecilia Larssonová.
Môžu za to predovšetkým prísne pravidlá. Niektoré supermarkety považujú ovocie za nepredajné, ak sa medzi čerstvými plodmi objaví niekoľko zhnitých, či dokonca len vizuálne nevyhovujúcich normám. Inokedy je za tým napríklad len poškodený obal. „Na produkciu ovocia pritom treba množstvo prírodných zdrojov,“ dodáva Larssonová.
Ovocie, najmä jablká, ktoré supermarkety vyradia z predaja a inak by skončili v odpade, si firma Rescued Fruits odváža k sebe na spracovanie. Niekedy sú to len tri palety za deň, inokedy ich je oveľa viac. Dodávku triedia, lisujú a plnia hneď v ten deň. V džúsoch skončia len nepokazené plody. Ovocie často pochádza zďaleka, napríklad z Juhoafrickej republiky či Argentíny.
Záujem o takzvané zachránené ovocie stúpa. „Chceme zmeniť spôsob premýšľania o konečnej podobe výrobku. Mali by sme upustiť od požiadavky, aby vždy chutil rovnako a mal rovnakú farbu,“ uzatvára Larssonová. A zatiaľ sa im to darí. Zachránené ovocie si svojich klientov našlo už aj v susednom Fínsku.