Novozvolený americký prezident Donald Trump v rozhovore pre magazín Time uviedol, že „rozhodne nesúhlasí“ s tým, aby Ukrajina útočila Spojenými štátmi dodanými raketami hlboko na ruskom území. Na druhej strane však Trump nástojil na tom, že by sa nevzdal pomoci Ukrajine, pretože americká podpora Kyjevu by bola kľúčovým nástrojom k skončeniu vojny.
Administratíva odchádzajúceho amerického prezidenta Joea Bidena dodala Ukrajine americké strely ATACMS s dlhým doletom, ktoré dokážu zasiahnuť územie hlboko vo vnútrozemí Ruska. Tento krok vyvolal rozhnevanú odvetu zo strany Moskvy, ktorá reagovala odpálením svojej novej nadzvukovej strely Orešnik na ukrajinské územie.
„Veľmi vehementne nesúhlasím s vysielaním rakiet stovky míľ do Ruska. Prečo to robíme?… Domnievam sa, že ide o nerozumné rozhodnutie,“ uviedol Trump v rozhovore pre magazín Time, ktorý republikánskeho nadchádzajúceho prezidenta USA označil za osobnosť roka. Strely ATACMS majú podľa verejne dostupných údajov maximálny dosah 300 kilometrov.
Rozhovor s Trumpom pre Time vznikol ešte pred sviatkom Vďakyvzdania v USA a pred jeho stretnutím s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na znovuotvorení katedrály Notre Dame v Paríži, ktoré sprostredkoval francúzsky prezident Emmanuel Macron.
„Túto vojnu iba eskalujeme a robíme ju ešte horšou,“ dodal v rozhovore Trump, ktorý by podľa vlastných slov pomoc Kyjevu zo strany Washingtonu využil ako nástroj na skončenie vojny. „Chcem dosiahnuť dohodu a jedinou cestou, aby ste ju dosiahli, je neprestať,“ dodal v tejto súvislosti.
Kremeľ privítal postoj novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova v súlade s pozíciou ruskej vlády. „Vyhlásenie sa plne zhoduje s naším stanoviskom a pohľadom na príčiny eskalácie. Je zrejmé, že Trump presne chápe, čo je dôvodom aktuálnej eskalácie,“ vyhlásil Peskov.
Povolenie na používanie rakiet dlhého doletu odchádzajúci prezident USA Joe Biden Ukrajine poskytol iba minulý mesiac. Vyvolalo to odvetu Moskvy, ktorá odpálila svoju novú nadzvukovú strelu Orešnik na ukrajinské územie.
Moskva tiež podnikla masívny útok na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Ruské ministerstvo obrany ho označilo ako odvetu za ukrajinské raketové útoky americkými strelami dlhého doletu ATACMS.