Spojené štáty zopakovali svoje varovanie pre západné firmy, ktoré investovali do ruského plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2), že sú vystavené riziku sankcií. A uviedli, že Moskva používa projekt na rozdelenie Európy. „Dali sme jasne najavo, že firmy pracujúce pre ruský sektor exportu energií sa zapájajú do podnikania, ktoré prináša riziko sankcií,“ povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí.
„Veríme, že to podkope celkovú energetickú bezpečnosť a stabilitu Európy, keďže plynovod poskytne Rusku ďalší donucovací nástroj pre európske krajiny, najmä Ukrajinu. Rusko si uvedomuje, že tento projekt rozdeľuje Európu a využíva to vo svoj prospech,“ dodal.
Americký prezident Donald Trump obvinil Nemecko, že je „zajatcom“ Moskvy z dôvodu svojej závislosti na ruskom plyne. Nepáči sa mu zdvojnásobenie kapacity plynovodu Nord Stream, ktorý po dne Baltického mora prepravuje plyn do Nemecka a obchádza tak doterajšie trasy cez Ukrajinu. Do projektu Nord Stream 2 investovalo päť západných firiem: anglo-holandská Shell, Wintershall a Uniper z Nemecka, rakúska ÖMV a francúzska Engie.
Prezident SR Andrej Kiska a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v rámci samitu Severoatlantickej aliancie v Bruseli podporili kritické slová amerického prezidenta na adresu Nemecka, ktoré sa dohodlo s Ruskom na výstavbe plynovodu. Prezentovali to ako stanovisko Slovenskej republiky.
Korčok na otázku médií, či je vhodné, aby štátnici na samit NATO vnášali aj otázky čisto ekonomického charakteru, upozornil, že prezident Spojených štátov to povedal tak, ako to naozaj cíti. „Výhrady proti Nord Streamu 2 nemá len Trump, ale aj Slovensko. Nepovažujeme tento projekt za súladný s princípmi, ktoré máme v Európskej únii, a to je budovanie energetickej únie,“ zhodnotil situáciu Korčok.
Spresnil, že slovenská vláda nevidí v uvedenom projekte nijaký prínos, pokiaľ ide o znižovanie závislosti od jednej trasy dodávok zemného plynu, a vníma to presne naopak. “Občas osobne považujem za dobré, keď lídri hovoria zrozumiteľným slovom,“ uviedol Korčok s odkazom na Trumpov postoj.
Kiska upozornil, že úlohou krajín, akou je aj Slovensko, je nachádzať alternatívne cesty dodávok plynu, aby neboli závislé iba od Ruska. „Nord Stream 2 nie je ničím iným len posilnením závislosti od ruského plynu, pričom existujúce kapacity Nord Streamu 1 a plynovodu Družba sú využívané na necelých 50 percent. A preto si automaticky kladieme otázku, prečo je potrebný Nord Stream 2,“ dodal Kiska.