Palestínske hnutie Hamas odsúdilo nočné útoky Spojených štátov v Sýrii a Iraku. Washington nimi podľa radikálov ešte viac zhoršuje už aj tak napätú situáciu na Blízkom východe. „Spojené štáty nesú zodpovednosť za dôsledky tejto brutálnej agresie proti Iraku a Sýrii, ktorou prilievajú olej do ohňa,“ uviedol Hamas vo svojom vyhlásení.
Situácia na Blízkom východe je mimoriadne napätá od začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorá vypukla v októbri minulého roka po rozsiahlom teroristickom útoku Hamasu na Izrael. „Potvrdzujeme, že v regióne nebude stabilita ani mier, kým sa nezastaví sionistická agresia, genocída a etnické čistky voči našim ľuďom v Pásme Gazy,“ dodalo hnutie.
Americká armáda zasiahla viac než 85 cieľov v Sýrii a Iraku v odvete za dronový útok na americkú základňu v Jordánsku, ktorý pripísala proiránskym milíciám v Iraku. Pri tomto útoku zahynuli traja americkí vojaci.
Irak po nočných útokoch USA hlásil najmenej 16 obetí vrátane civilistov. Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva hlásilo smrť najmenej 23 proiránskych ozbrojencov v Sýrii a sýrska armáda uviedla, že zahynulo aj niekoľko civilistov.
Irán americké útoky odsúdil s tým, že zvyšujú napätie v regióne a označil ich za strategickú chybu americkej vlády. Spojené štáty však počas útokov nezasiahli nijaké ciele na území Iránu, pričom obe tieto krajiny sa pravdepodobne snažia vyhnúť priamemu vojenskému konfliktu.
Od začiatku tohto roka prišlo v Iraku k desiatkam raketových alebo bombových útokov na ciele spojené s USA. Ich terčom boli vojenské jednotky, americké veľvyslanectvo či iracké konvoje prevážajúce zásoby pre zahraničné jednotky. Sýrske ministerstvo kultúry odsúdilo americké nálety, pri ktorých bola poškodená aj stredoveká pevnosť v provincii Dajr az-Zaur na východe Sýrie.
Spojené štáty začali s náletmi proti Iránom podporovaným formáciám v Iraku a Sýrii v rámci odvety za nedávny útok bezpilotných lietadiel na americkú základňu v Jordánsku, pri ktorom zahynuli traja americkí vojaci.
Sýrske ministerstvo kultúry tvrdí, že americká armáda pri svojich náletoch zasiahla aj pevnosť ar-Rahba v oblasti Majádín vo východnej Sýrii. Vo vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach ministerstvo spresnilo, že citadela rozprestierajúca sa na brehu rieky Eufrat pochádza z 9. storočia.
Ministerstvo neuviedlo, aké škody americký nálet údajne spôsobil. Zdôraznilo však, že americká armáda ním porušila „všetky medzinárodné normy a charty, ktoré požadujú ochranu a rešpektovanie kultúrnych hodnôt“.
Denník al-Watan napísal, že v dôsledku náletu sa v múroch objektu objavili pukliny a praskliny. Úplný rozsah škôd ešte nebol vyčíslený, citoval al-Watan vyjadrenie úradníka z ministerstva pre kultúrne dedičstvo. Damask uviedol, že nočné útoky v Sýrii si vyžiadali mnoho obetí z radov civilistov i vojakov, ako aj zranených a spôsobili i značné škody.