Podľa odborníkov stúpa užívanie liekov proti bolesti. V obľube sú najmä antidepresíva. Berieme lieky proti úzkosti, stresu, ale aj na spanie. Analgetiká patria medzi najčastejšie užívané lieky, či už na predpis, alebo voľne predajné.
Nielen telesnú bolesť však riešia ľudia tabletkami. Rovnako sa čoraz viac uchyľujú k farmaceutikám na úzkosť, depresiu, zlý spánok alebo na rôzne formy fóbií. Stúpa predovšetkým užívanie sedatív. Lieky sa podľa prieskumu nadužívajú a pacienti ich často užívajú zbytočne. Ich kombinácie okrem toho môžu byť viac rizikové ako prospešné. Ide pritom o celosvetový problém.
„Tieto lieky majú veľmi vysoký klinický účinok a u ich užívateľa nastupuje veľmi rýchly efekt. Dnes je doba rýchlych riešení,“ vraví psychiatrička Patrícia Tropek. Psychiatri upozorňujú aj na to, že sa znižuje vek užívateľov antidepresív a liekov na duševnú nepohodu. Medzi tínedžermi je dnes už bežné zháňať benzodiazepíny na čiernom trhu.
Dať si jednu či dve tabletky príležitostne v mimoriadne vypätých situáciách nezaškodí. Čoraz viac ľudí však siaha napríklad po liekoch na spanie každý večer. Rýchlo sa však vyvíja tolerancia, pacient si preto postupne zvyšuje dávky, až môže vzniknúť závislosť.
Psychiatri vidia príčinu v životnom štýle. Podľa Ľubomíra Okruhlicu z Centra pre liečbu drogových závislostí súvisí rozvoj užívania takýchto liekov s časovými možnosťami ľudí. Dnes je „rýchly čas“, každý chce svoje problémy rýchlo vyriešiť liekmi. Závislosť od liekov alebo ich dlhodobé nadmerné užívanie sa pritom viac týka žien. Muži vo vypätých situáciách častejšie siahajú po alkohole.