Maďarský premiér Viktor Orbán počas oficiálnej návštevy Číny označil súčasný model globalizácie za zastaraný. Východ sa podľa neho vyrovnal Západu: „Dospeli sme do historického štádia, keď sa súčasný model globalizácie stáva prežitkom. Pomaly prestáva platiť, že peniaze, zisky a technologické know-how sú len na Západe, odkiaľ prenikajú do menej rozvinutých východných krajín.
Dlhodobo platná paradigma sa menila postupne, výrazná zmena však nastala v poslednom desaťročí. Hlavný motor svetovej ekonomiky už nie je na Západe, ale na Východe. Jednoducho povedané, Východ dohnal Západ.“
Orbán spomenul najnovší trend, prejavujúci sa aj v samotnej maďarskej ekonomike: „Za posledný rok alebo dva čínske subjekty kúpili množstvo amerických aj európskych spoločností. To viedlo k prudkému nárastu počtu projektov vo vlastníctve Číny. Taký pohyb kapitálu je niečo absolútne nové a odlišné od toho, čo sme sa učili o fungovaní globálnej ekonomiky.“
Zaužívaný model globalizácie podľa neho nahlodal fakt, že sa Západ vo vzťahu k Východu správa ako učiteľ k žiakovi: „Väčšina krajín z celého sveta má už dosť neprestajného poúčania o ľudských právach, demokracii či trhovej ekonomike.“ Práve preto Čína, ktorá tento prístup Západu kritizovala azda najhlasnejšie, spustila projekt Jedno pásmo, jedna cesta.
V rámci tejto koncepcie neexistuje nijaký učiteľ ani žiak. Každý má právo na svoju kultúru aj hodnoty. „Nemali by sme sa snažiť navzájom meniť a vytvárať uzavreté aliancie. Oveľa efektívnejšie je snažiť sa akceptovať to, akí sme, a usilovať sa o prepojovanie jednotlivých štátov, národov aj ekonomík,“ vyhlásil maďarský premiér s tým, že hlavným cieľom jeho návštevy Pekingu sú ekonomické a finančné rokovania.
Okrem čínskeho prezidenta a premiéra sa Orbán v poslednom čase stretol aj s tureckým prezidentom Erdoganom, politickými vodcami niekoľkých európskych krajín a v neposlednom rade s ruským prezidentom Putinom.