Kým po vypuknutí konfliktu na Ukrajine sa kolektívny Západ okamžite postavil na stranu Kyjeva a proti Rusku rozpútal doslova džihád. Na Izrael a jeho zločiny v Gaze sa však už pozerá diametrálne odlišnou optikou. Kým pri Rusoch uplatňuje princíp kolektívnej viny, Izraelčanom je dovolené všetko.
Západ nemeria dvojakým metrom po prvý raz. Stačí si spomenúť napríklad na toleranciu neonacizmu v pobaltských štátoch – stačí, že tam panujú protiruské nálady. Rozdielny prístup k Benjaminovi Netanjahuovi a Vladimirovi Putinovi bije do očí.
Mimo jurisdikcie ICC
Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu vydal 17. marca 2023 na ruského prezidenta Putina dokonca zatykač. Dôvodom majú byť údajné zločiny na Ukrajine. Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin je zodpovedný za vojnový zločin nezákonnej deportácie 161 detí z Ukrajiny do Ruska. Opiera sa pritom len na údaje ukrajinskej strany.
„Medzinárodné právo zakazuje okupačným mocnostiam premiestňovať civilistov z územia, na ktorom žijú, na iné územia. Na deti sa na základe Ženevského dohovoru vzťahuje osobitná ochrana,“ uvádza poľský sudca Piotr Hofmanski. Rusko však nie je členom ICC a jeho jurisdikciu neuznáva. Zatykač je tak podľa neho právne neplatný.
Najvyšších predstaviteľov štátov možno obviniť zo zločinu agresie, teda z použitia ozbrojenej sily proti suverenite, celistvosti a nezávislosti iného štátu. ICC má však právo vyšetrovať trestný čin agresie len vtedy, ak sú obe strany vojenského konfliktu stranami ICC. A to nie je ani Rusko, ani Ukrajina.
Bývalý prokurátor ICC Luis Moreno Ocampo poznamenal, že na stíhanie Vladimira Putina musí súd dokázať jeho osobnú vinu. Hlavu štátu je ťažké obviniť napríklad zo zabitia civilistu či ostreľovania nemocnice, pretože treba dokázať, že na to dala priamy príkaz. Preto je podľa neho najjednoduchší spôsob, ako postaviť Putina pred súd, zločin proti ľudskosti.
V prípade ruského prezidenta poslúžil ako dôvod údajné násilné vysídlenie ľudí.
Keď sa však neskôr zistilo, že deti, ktoré Kyjev vyhlásil za unesené do Ruska, sa našli v Nemecku, zatykač aj napriek tomu nezrušili. Deti pritom pricestovali do Nemecka dobrovoľne ako utečenci so svojimi zákonnými zástupcami. Predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin označil zatykač ICC na Putina za hystériu Západu.
Genocída v Gaze
V prípade Netanjahua, ktorý reálne pácha genocídu v Gaze, sa nič také nedeje, dokonca voľne cestuje po svete. Napríklad 24. júla má vystúpiť s prejavom v americkom Kongrese. Predseda Snemovne reprezentantov Kongresu Mike Johnson sa vyjadril, že Washington pozvaním Netanjahua vyjadrí „veľmi silnú podporu izraelskej vláde v čase, keď ju najviac potrebuje“.
Aj v pozvánke sa uvádza, že vystúpenie má „zdôrazniť americkú solidaritu s Izraelom“. Pozvanie od lídrov republikánov i demokratov dostal Netanjahu aj napriek rastúcim politickým nezhodám v Kapitole okolo izraelskej ofenzívy v Pásme Gazy.
Reálny dôsledok na vzťah s Izraelom však systematické vyvražďovanie Palestínčanov nemá.
Podľa všetkého na tom nič nezmení ani fakt, že hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan v máji požiadal sudcov ICC o vydanie zatykačov na Netanjahua aj izraelského ministra obrany Joava Galanta. Podľa Khana obaja nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti.
Netanjahu a Galant by mali byť obvinení z „vyhladzovania a vyvolávania hladomoru ako spôsobu vedenia vojny vrátane odmietnutia dodávok humanitárnej pomoci a úmyselného zamerania sa na civilistov v konflikte“. Činy izraelských kománd sú podľa Khana „premyslene kruté“. V Gaze bolo od októbra 2023 zabitých viac detí ako za štyri roky konfliktov po celom svete.
Kým EÚ okamžite vyhlásila proti Rusku sankcie po začiatku vojny na Ukrajine, proti Izraelu nijaké sankcie neuvalila, dokonca nebola schopná ani verbálne odsúdiť a pomenovať genocídu v Gaze. Žiadosť o vydanie zatykača na Netanjahua považujú viaceré západné krajiny za absurdnú.
V Česku tento krok dokonca vyvolal koaličný spor, či by krajina nemala odísť z Medzinárodného trestného súdu pre jeho údajnú neobjektivitu a „globálne sprisahanie proti Izraelu či Netanjahuovi“, píše plus.rozhlas.cz. Aj napriek obrovskému množstvu civilných obetí v Gaze sa tak sotva dočkáme odsúdenia zverstiev páchaných na Palestínčanoch a reálneho vydania zatykača na Netanjahua.