Úvod Z DOMOVA Znepokojené ZMOS: Zmrazenie eurofondov spochybňuje výsledky dialógu s MIRRI

Znepokojené ZMOS: Zmrazenie eurofondov spochybňuje výsledky dialógu s MIRRI

147
Jozef Božik. (Foto: archív)

Zmrazenie eurofondov je neférové k samosprávam a spochybňuje výsledky dialógu s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Uviedlo to Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré so znepokojením prijalo vyjadrenia šéfa rezortu investícií Samuela Migaľa a uznesenie vlády SR, ktorým sa zmrazí 50 percent alokácie z flexibility eurofondov pre samosprávy v rámci Programu Slovensko 2021 – 2027.

„O to väčšie je naše sklamanie, že k rozhodnutiu vlády prišlo len deň po tom, ako sa uskutočnilo pracovné rokovanie predsedu ZMOS Jozefa Božika a ďalších zástupcov združenia s ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Samuelom Migaľom.

Na stretnutí zaznelo uistenie, že samosprávy nebudú pripravené o 400 miliónov eur určených na regionálne priority a samosprávy majú predložiť žiadosti o nenávratný finančný príspevok do systému ITMS, v rozsahu najmenej 60 percent z celkovej alokácie, prostredníctvom rád partnerstva a kooperačných rád,“ priblížilo združenie. Rozhodnutie vlády preto považuje za neočakávaný obrat, zneisťujúci samosprávy a spochybňuje deklarovanú dôveru a partnerstvo medzi štátom a územnou samosprávou.

Na poslednom sneme ZMOS viacerí predstavitelia vlády vo svojich príhovoroch opakovane vyzdvihovali mestá a obce ako základné piliere verejnej správy a ako kľúčových partnerov štátu pri zabezpečovaní služieb občanom. „Dnešný krok však ide proti týmto vyhláseniam,“ podčiarklo ZMOS.

Združenie opätovne deklaruje svoju pripravenosť na dialóg a spoluprácu, no zároveň očakáva férový prístup a stabilné prostredie, v ktorom budú samosprávy môcť napĺňať svoje úlohy v prospech obyvateľov. „Mestá a obce nie sú problémom, ale riešením. Sú najbližšie k občanovi a za svoju prácu sa zodpovedajú priamo jemu, nie politickým náladám,“ skonštatoval predseda ZMOS Jozef Božik.

Tento krok skritizovala aj Únia miest Slovenska a opozičné hnutie Progresívne Slovensko. Rezort investícií však samosprávy ubezpečil, že nijaké finančné prostriedky z eurofondov im nezaniknú.

Prostriedky sa na územie vrátia buď cez nové programy alebo prostredníctvom iných mechanizmov podpory, vysvetlil minister investícií Samuel Migaľ s tým, že ak by neboli peniaze takto prerozdelené, hrozilo by ich prepadnutie. Slovensko by mohlo podľa neho prísť až o 700 miliónov eur, ak by nepristúpilo k technickému zásahu.