Vinári v údolí Rhôny na juhovýchode Francúzska si zvolili netradičný spôsob boja proti krupobitiu, ktoré im ničí úrodu. Blížiacu sa búrku zachytávajú radarom a potom do oblakov vystreľujú balóniky so špeciálnou soľou. Vo výške 600 metrov trafia stred búrky a mrak sa tak vyprší skôr, ako sa stihnú vytvoriť krúpy.
„Je to kolektívny projekt, niečo také ešte francúzske vinárstvo nezažilo,“ tvrdí Michael Gerin, zástupca prestížnej pestovateľskej oblasti Côte-Rôtie, ktorá spolupracuje na novom systéme spolu s oblasťou Condrieu. Do projektu sa zapojilo 260 vinárov.
Keď radar umiestnený v strategickom bode na protiľahlom brehu zaznamená blížiacu sa búrku, systém varuje majiteľa viníc prostredníctvom sms alebo e-mailu. Postup búrkových oblakov môžu sledovať na mobilných telefónoch. Vinári sa potom premiestnia do 26 streleckých zón rozmiestnených vo viniciach.
Strelci sú v pohotovosti nepretržite. V autách majú všetko nevyhnutné – okrem balónikov a nádržiek so soľou aj fľaše s héliom na ich nafúknutie. Nádobky obsahujú hygroskopické soli, pohlcujúce vlhkosť. Ochranný systém pokrýva 2 800 hektárov, z toho 900 hektárov zaberajú vinice. Chráni však aj pestovateľov zeleniny a ovocinárov. Projekt stál 200-tisíc eur, pričom v tejto sume je zahrnutý aj radar za zhruba 60-tisíc.
Systém financovali vinári, miestne úrady a región Auvergne-Rhône-Alpes. Každá strela ich vyjde na 380 eur. Aj keď je to pomerne veľká investícia, systém je podľa vinárov účinný, a to aj vzhľadom na výšku škôd po krupobití. Ľadovec totiž môže zničiť nielen súčasnú úrodu, ale aj časť tej ďalšej, pretože zvyčajne poláme aj vinič. Oblasti Côte-Rôtie a Condrieu doteraz ročne prichádzali pre búrky priemerne o 50-tisíc fliaš vína.
Ako francúzski vinári bojujú s krupobitím: