Zástupcovia afganského radikálneho islamského hnutia Taliban a Spojených štátov dokončili návrh mierovej dohody, ktorá predpokladá stiahnutie zahraničných síl z Afganistanu do 18 mesiacov od jej podpísania. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z Talibanu. Nijaké ďalšie podrobnosti k návrhu však zatiaľ nie sú známe.
Vyjednávanie medzi Talibanom a osobitným vyslancom USA pre mier Zalmayom Khalilzadom trvalo v Katare šesť dní. Cieľom bolo skončiť najdlhšiu vojnu vedenú Spojenými štátmi. Americká strana však dohodu nepotvrdila a ani nijaká iná strana nevydala oficiálne vyhlásenie.
Podľa zdrojov a diplomatov rozhovory trvali dlhšie, než sa čakalo. Nie je však jasné, či je dokončený návrh prijateľný pre obe strany, ani to, kedy by mohol nadobudnúť účinnosť. Talibanské zdroje dodávajú, že dôležitou súčasťou dohody je prímerie, musí však byť ešte potvrdený časový plán a rokovania s predstaviteľmi Afganistanu sa začnú hneď, ako bude prímerie zavedené.
Správa o pokroku pri vyjednávaní o dohode prichádza v čase, keď Taliban pokračuje v každodenných útokoch proti afganskej vláde podporovanej Západom a proti jej bezpečnostným silám. Aj po 17 rokoch od invázie vedenej USA do Afganistanu, ktorej cieľom bolo zbaviť Taliban moci, kontroluje hnutie takmer polovicu krajiny.
V rámci misie Resolute Support riadenej Severoatlantickou alianciou a v rámci svojej protiteroristickej misie zameranej proti skupinám ako Islamský štát a al-Káida majú Spojené štáty v Afganistane približne 14-tisíc vojakov.
Napriek správam z minuloročného decembra, že Američania zvažujú stiahnutie takmer polovice svojich síl, hovorca Bieleho domu uviedol, že prezident Donald Trump nevydal príkaz na odchod vojakov. Americká vláda však nepoprela tieto správy, ktoré okrem iného vyvolali obavy z novej utečeneckej krízy.